Performante
Scoala europeana
Revista scolii

Step by step Colectiv Album foto Despre Ramnic

Scoala Gimnaziala nr. 13 este situata in inima cartierului Ostroveni, pe malul drept al Oltului, in sud-estul municipiului Rm.Valcea. Este o scoala tanara, inaugurata la 10 ianuarie 1992, directorul scolii fiind la acea data domnul profesor Ion Gherghinaru.

Scoala are 17 clase de elevi: 11 clase de învățământ primar in sistem Step by step, inclusiv clasa pregatitoare, si 6 clase de invatamant gimnazial traditional), numarul total de elevi fiind de 323.

Activitatea se desfasoara in:

• 20 sali de clasa;

• sala de festivitati

• 2 cabinete (informatica si istorie);

• 1 laborator fizica-chimie;

• 1 biblioteca;

• 1 sala de mese;

• 1 sala de sport;

Scoala mai dispune de:

• 1 cabinet medical;

• 1 cancelarie;

• 1 cabinet de consiliere si asistenta psihopedagogica si logopedie;

• 1 sala de contabilitate;

• 1 sala secretariat

• 1 sala administratie.

Incepand din anul scolar 2001/2002 s-a introdus pentru invatamantul primar sistemul alternativ Step by Step care asigura o mai buna adaptare a actului educational la personalitatea individuala a elevului. Dat fiind faptul ca in cele 8 ore copilul sta sub supravegherea cadrelor didactice, sistemul s-a dovedit deosebit de apreciat de catre parinti si elevi. Acest lucru a determinat Consiliul de Administratie al scolii sa hotarasca adoptarea acestui tip de invatamant alternativ pentru toata scoala.

Incepand cu septembrie 2010, Scoala Gimnaziala nr. 13 a devenit structura a Liceului Tehnologic Ferdinand I Rm. Valcea.

Misiunea scolii - Valorizarea fiecărui copil, stimularea sa intelectuală, dezvoltarea competenţelor emoţionale, educarea pentru adaptare la schimbare, in spiritul valorilor europene, Óntr-un mediu şcolar stimulativ.